Portre fotoğrafçılığı, teknik açıdan mükemmel bir kompozisyon oluşturmaktan ziyade bir kişinin karakterinin bir anlamda yakalanması ile ilgilidir. Bu sebeple portre fotoğrafçılığında yegane unsur doğallıktan uzaklaşmamaktır. Kişiyi en yalın ve onu en iyi anlatabilecek biçimde fotoğraflayabilmek portre fotoğrafının özüdür.

Fotoğrafçının, portre fotoğrafını çekeceği kişiyi ne kadar iyi tanıdığı aslında sonucun ne kadar başarılı olacağının da bir göstergesidir. Aslında genellikle göz ardı edilen ve fakat bir diğer önemli unsur ise diyalogdur. Genellikle hiç tanımadığımız bir kişi ile çalışmadan evvel iyi bir iletişim kurmayı tercih ediyoruz. Şayet süre konusunda da bir sıkıntınız yok ise bir süre sizle iletişim halinde olmayı bu sebeple çok isteriz.

Portre Fotoğraf Çekimi

Portre Fotoğraf Çekimi

Portre Fotoğrafçılığı

Portre fotoğrafçılığında mümkün mertebe sade bir arka plan kullanımı, neticesinde yalnızca modelimizin ön plana çıkacağı ve o kişinin karakterini vurgulayan fotoğraflar demektir. Düz arka planlı bir stüdyo ayarı, portre fotoğrafçılığında popüler bir seçimdir. Konuyu izole etmek ve rahatsız edici arka plan unsurlarını kesmek için idealdir. Alternatif olarak yine sadelikten uzaklaşmamak kaydı ile mekanı da fotoğrafa dahil edebiliriz. Fotoğrafınızın çekilmesini istediğiniz yeri de öncesinde konuşup belirlemekte bu bakımdan fayda vardır. Mekan seçimini bize de bırakmayı tercih edebileceğiniz gibi sizin de belirleyeceğiniz yerler önceliğimizdir. Mekan seçimlerinde genellikle hayatınızın içinden yerler tercih etmek önceliğiniz olabilir. İlgi alanlarınız, hobileriniz ya da favori yerleriniz de fotoğrafınıza dahil edebileceğimiz öğeler olabilmektedir.

Bununla birlikte, genellikle kişiliğinizi yansıtacak şekilde çevrenizdeki nesneleri de fotoğraflayarak daha samimi ve sizi anlatan bir portre fotoğrafı oluşturabiliriz.

İyi bir portre fotoğrafı içindeki kişiyi anlatan hikayedir.